Skip to content

51-53 Ivy St

Newark, NJ 07106

Last Sale Date
Nov 29, 2007

Property Information

Block4097
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class10
DescriptionBLACK TOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage781
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,400
66%
Improvement Value:$6,000
34%
Total Assessment$17,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$662+2.1%
2024$649-0.2%
2023$650-1.7%
2022$661+1.0%
Property History

No events match the selected filters.