Skip to content

100-102 Scofield St

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2015

Property Information

Block4098
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
17%
Improvement Value:$146,700
83%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,693+2.0%
2024$6,561-0.2%
2023$6,572-1.7%
2022$6,688+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft2,592DeedBook 12507, Page 5149

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5000, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1925