Skip to content

46-A James St(Block 40 Lot 52.01)Newark, NJ 07102

Built 1887

Last Sale Price
$256,500
Last Sale Date
Sep 8, 2006

Property Information

Block40
Lot52.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,285
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
40%
Improvement Value:$75,000
60%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,504+2.1%
2024$4,410-0.2%
2023$4,420
Property History

Property Sale

Sale
$256,500

To:

Sq Ft1,285DeedBook 12024, Page 4251

Property Built

Built

Year Built: 1887