Skip to content

48 James St

Newark, NJ 07102

Built 1887

Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block40
Lot7.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,285
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
40%
Improvement Value:$75,000
60%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,754+2.0%
2024$4,660-0.2%
2023$4,670
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1887