Skip to content

98-100 Mead StNewark, NJ 07106

Built 1933

Last Sale Price
$140,100
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block4105
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,458
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,900
21%
Improvement Value:$101,300
79%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,875+2.0%
2024$4,779-0.2%
2023$4,787-1.7%
2022$4,872+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,100

To:

Sq Ft3,458DeedBook 12350, Page 5618

Property Built

Built

Year Built: 1933