Skip to content

8 Silver St

Newark, NJ 07106

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2009

Property Information

Block4107
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,600
13%
Improvement Value:$107,900
87%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,697+2.0%
2024$4,604-0.2%
2023$4,611-1.7%
2022$4,693+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932