Skip to content

496 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Built 1889

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Mar 9, 2007

Property Information

Block4116
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,048
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,400
11%
Improvement Value:$127,700
89%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,480+2.0%
2024$5,372-0.2%
2023$5,381-1.7%
2022$5,476+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft4,048DeedBook 12048, Page 6632

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5686, Page 748

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4660, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1889