Skip to content

231 Smith St

Newark, NJ 07106

Built 1903

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block4116
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,223
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,400
7%
Improvement Value:$219,700
93%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,941+150.1%
2024$3,575-0.2%
2023$3,581-1.7%
2022$3,644+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,223DeedBook 20221, Page 3440

Property Sale

Sale
$147,000
Sq Ft1,223DeedBook 20210, Page 80273Recorded7/1/2021

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4598, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1903