Skip to content

63-65 Hazelwood Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
May 14, 2003

Property Information

Block4119
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,852
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,800
14%
Improvement Value:$148,600
86%
Total Assessment$173,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,594+2.0%
2024$6,464-0.2%
2023$6,475-1.7%
2022$6,589+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft2,852DeedBook 5967, Page 813

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4759, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1925