Skip to content

68-70 Hazelwood Ave

Newark, NJ 07106

Built 1950

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block4120
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,021
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,100
13%
Improvement Value:$151,300
87%
Total Assessment$173,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,594+2.0%
2024$6,464-0.2%
2023$6,475-1.7%
2022$6,589+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,021DeedBook 20221, Page 37

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5044, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1950