Skip to content

132-134 Richelieu Terr

Newark, NJ 07106

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block4124
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,660
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,700
8%
Improvement Value:$279,200
92%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,114+2.0%
2024$1,092-0.2%
2023$1,094-1.7%
2022$1,113+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft2,660DeedBook 20240, Page 67861

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 20230, Page 41421Recorded7/11/2023

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 20210, Page 57020Recorded5/5/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel