Skip to content

651-653 Sandford AveNewark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 4, 2010

Property Information

Block4125.01
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1.5SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,271
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
12%
Improvement Value:$140,200
88%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,047+2.0%
2024$5,928-0.2%
2023$5,937-1.7%
2022$6,042+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft3,271DeedBook 12277, Page 9244

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4450, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1952