Skip to content

639-641 Sandford AveNewark, NJ 07106

Built 1952
Church/Charitable

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 27, 2000

Property Information

Block4125.01
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,125
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,400
11%
Improvement Value:$142,300
89%
Total Assessment$159,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$5,284+6.7%
2016$4,952+5.0%
2015$4,716-5.1%
2014$4,971+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft2,125DeedBook 5742, Page 371

Property Sale

SaleMulti
$59,000
DeedBook 4867, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1952