Skip to content

10 Cliff Hill PlNewark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$62,151
Last Sale Date
Jul 11, 2013

Property Information

Block4125.01
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
14%
Improvement Value:$129,600
86%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,739+2.0%
2024$5,626-0.2%
2023$5,635-1.7%
2022$5,734+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$62,151

To:

Sq Ft2,574DeedBook 12448, Page 1132

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 12137, Page 2186

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6229, Page 147

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5470, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1952