Skip to content

354-356 Ellery AveNewark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$216,500
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block4127.01
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description3SB3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,542
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
11%
Improvement Value:$154,500
89%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,613+2.0%
2024$6,483-0.2%
2023$6,493-1.7%
2022$6,608+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$216,500

To:

Sq Ft3,542DeedBook 20220, Page 86106

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6377, Page 646

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5111, Page 743

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4670, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1952