Skip to content

155-157 Ivy St

Newark, NJ 07106

Built 1930
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block4129
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,460
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,300
14%
Improvement Value:$122,400
86%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,389+2.0%
2024$5,283-0.2%
2023$5,291-1.7%
2022$5,385+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-011048-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$389,000

To:

Sq Ft2,460DeedBook 20220, Page 94953

Property Built

Built

Year Built: 1930