Skip to content

116 Eastern PkwyNewark, NJ 07106

Built 1930
Other Exempt

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Jan 21, 2000

Property Information

Block4129
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
19%
Improvement Value:$137,600
81%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$4,702+4.7%
2012$4,493+16.1%
2011$3,870+5.4%
2010$3,672+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900

To:

Sq Ft1,844DeedBook 5670, Page 553

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5392, Page 694

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5150, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1930