Skip to content

277-279 Ellery Ave

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
Aug 24, 1979

Property Information

Block4131.01
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SAL2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,641
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,800
13%
Improvement Value:$132,600
87%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,796+2.0%
2024$5,681-0.2%
2023$5,691-1.7%
2022$5,791+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$38,500

To:

Sq Ft2,641DeedBook 4653, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1952