Skip to content

220-222 Eastern Pkway

Newark, NJ 07106

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 1998

Property Information

Block4140.01
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
15%
Improvement Value:$210,700
85%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,435+2.0%
2024$9,249-0.2%
2023$9,264-1.7%
2022$9,428+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4969, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1932