Skip to content

89-91 Mt Vernon PlNewark, NJ 07108

Built 1952

Last Sale Price
$541,000
Last Sale Date
Nov 8, 2022

Property Information

Block4148.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,378
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
10%
Improvement Value:$314,300
90%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,261+2.0%
2024$13,000-0.2%
2023$13,020-1.7%
2022$13,251+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$541,000

To:

Sq Ft7,378DeedBook 20221, Page 1287

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 5801, Page 44

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5033, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1952