Skip to content

153-155 Eastern PkwayNewark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 22, 2005

Property Information

Block4148.01
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,490
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
8%
Improvement Value:$262,600
92%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,823+2.0%
2024$10,610-0.2%
2023$10,627-1.7%
2022$10,815+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft7,490DeedBook 6273, Page 786

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5623, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1952