Skip to content

328 New St

Newark, NJ 07103

Built 2000

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 4, 2019

Property Information

Block415
Lot17.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,200
14%
Improvement Value:$142,500
86%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,302+2.0%
2024$6,177-0.2%
2023$6,187-1.7%
2022$6,297+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,250
DeedBook 5854, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 2000