Skip to content

320 New StNewark, NJ 07103

Built 2001

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Oct 25, 2001

Property Information

Block415
Lot21.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,200
16%
Improvement Value:$122,500
84%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,579+2.0%
2024$5,469-0.2%
2023$5,478-1.7%
2022$5,575+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 5846, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 2001