Skip to content

133-135 Montrose St

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$78,300
Last Sale Date
Oct 11, 1985

Property Information

Block4160
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,942
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
18%
Improvement Value:$143,400
82%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,617+2.0%
2024$6,487-0.2%
2023$6,497-1.7%
2022$6,612+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$78,300

To:

Sq Ft2,942DeedBook 4894, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1927