Skip to content

34-36 Montrose St

Newark, NJ 07106

Built 1906

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 31, 2006

Property Information

Block4178
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,252
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
14%
Improvement Value:$152,600
86%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777+2.0%
2024$6,643-0.2%
2023$6,654-1.7%
2022$6,772+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft3,252DeedBook 6297, Page 229

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 6090, Page 268

Property Sale

Sale
$41,350
DeedBook 4674, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1906