Skip to content

50 Kenmore Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$283,550
Last Sale Date
Nov 29, 2006

Property Information

Block4186
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
19%
Improvement Value:$90,300
81%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,244+2.0%
2024$4,160-0.2%
2023$4,167-1.7%
2022$4,241+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$283,550

To:

Sq Ft1,160DeedBook 12009, Page 6988

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6273, Page 43

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 6081, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1920