Skip to content

367-369 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Built 1936

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block4188
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,888
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
7%
Improvement Value:$220,000
93%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,998+2.0%
2024$8,820-0.2%
2023$8,835-1.7%
2022$8,991+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft6,804DeedBook 20200, Page 69657

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5112, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1936