Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
406-410 Sandford AveNewark, NJ 07106
Other School
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2025
Property Information
Block4198
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40
Building Details
Building Class---
Description2.5SB3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$21,700
6%
Improvement Value:$323,000
94%
Total Assessment$344,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|
Property History
No events match the selected filters.