Skip to content

374-376 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 20, 2023

Property Information

Block4198
Lot90
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SS5UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,176
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,400
8%
Improvement Value:$206,200
92%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,504+2.0%
2024$8,336-0.2%
2023$8,349-1.7%
2022$8,497+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft4,176DeedBook 20180, Page 34085Recorded4/20/2018

Property Sale

SaleMulti
$44,500
DeedBook 4590, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1910