Skip to content

1033-1035 South Orange Av

Newark, NJ 07106

Church/Charitable

Last Sale Price
$43,227
Last Sale Date
Jun 4, 2012

Property Information

Block4199
Lot74.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
DescriptionDAYCARE CENTER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage441
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,700
19%
Improvement Value:$1,059,300
81%
Total Assessment$1,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$8,766+6.7%
2016$8,215+48.0%
2015$5,552-48.9%
2001$10,867+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$43,227

To:

Sq Ft441DeedBook 12391, Page 199