Skip to content

150-154 Smith St

Newark, NJ 07106

Public Property

Last Sale Price
$27,500
Last Sale Date
Oct 1, 1999

Property Information

Block4200
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$13,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$1,889+1.0%
2000$1,870+1.8%
1999$1,837+4.4%
1998$1,759+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$27,500

To:

Property Sale

SaleMulti
$27,500
DeedBook 5011, Page 667