Skip to content

113 Telford St

Newark, NJ 07106

Built 2009

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block4201
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
6%
Improvement Value:$257,200
94%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,401+2.0%
2024$10,196+11.5%
2023$9,148-1.7%
2022$9,310+103.6%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft3,544DeedBook 20210, Page 53154

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,638DeedBook 20190, Page 13043Recorded2/13/2019

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 12312, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 12112, Page 8627

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6256, Page 40

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5730, Page 921

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 4857, Page 140