Skip to content

95 Maybaum Ave

Newark, NJ 07106

Built 1917

Last Sale Price
$30,105
Last Sale Date
Jun 2, 1997

Property Information

Block4224
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,428
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,700
11%
Improvement Value:$99,900
89%
Total Assessment$112,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,282+2.0%
2024$4,198-0.2%
2023$4,204-1.7%
2022$4,279+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$30,105

To:

Sq Ft2,428DeedBook 5480, Page 292

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5086, Page 559

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5048, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1917