Skip to content

173 Ivy St

Newark, NJ 07106

Built 1951

Last Sale Date
Sep 20, 1983

Property Information

Block4260
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class15
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
25%
Improvement Value:$57,200
75%
Total Assessment$76,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,890+2.0%
2024$2,833-0.2%
2023$2,838-1.7%
2022$2,888+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951