Skip to content

18-20 Norman Road

Newark, NJ 07106

Built 1935

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Nov 21, 2013

Property Information

Block4260
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,765
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
17%
Improvement Value:$137,800
83%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,336+2.0%
2024$6,211-0.2%
2023$6,221-1.7%
2022$6,331+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900

To:

Sq Ft2,666DeedBook 12477, Page 6371

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,765DeedBook 12456, Page 4577Recorded9/12/2013

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5125, Page 695

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4954, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1935