Skip to content

16 Norman Rd

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 1999

Property Information

Block4260
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,684
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,300
19%
Improvement Value:$128,000
81%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,982+2.0%
2024$5,864-0.2%
2023$5,874-1.7%
2022$5,977+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,900
DeedBook 4788, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1930