Skip to content

9 Reynolds Pl

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 17, 1999

Property Information

Block4265
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
18%
Improvement Value:$132,800
82%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,191+2.0%
2024$6,069-0.2%
2023$6,079-1.7%
2022$6,186+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 5647, Page 273

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5019, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1930