Skip to content

50-60 Dickerson St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block433
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,435
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
61%
Improvement Value:$165,500
39%
Total Assessment$420,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,992+2.0%
2024$15,676-0.2%
2023$15,701-8.1%
2022$17,089+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,435DeedBook 20170, Page 11701

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 12168, Page 2372

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4928, Page 93