Skip to content

1244-1254 Mccarter Hwy

Newark, NJ 07104

Built 2015
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2006

Property Information

Block436.01
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$438,800
33%
Improvement Value:$909,900
67%
Total Assessment$1,348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,291+2.0%
2024$50,280-0.2%
2023$50,360-12.2%
2022$57,350+1.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 6139, Page 67

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4818, Page 941