Skip to content

197 Mayor Gibson

Newark, NJ 07104

Built 2003

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 30, 2004

Property Information

Block441
Lot12.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,860
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
7%
Improvement Value:$235,100
93%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,584+2.0%
2024$9,395-0.2%
2023$9,410-1.7%
2022$9,576+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft4,860DeedBook 6066, Page 379

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5972, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 2003