Skip to content

177 Mayor Gibson

Newark, NJ 07104

Built 2002

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 2, 2002

Property Information

Block441
Lot7.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,229
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,600
7%
Improvement Value:$233,500
93%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+2.0%
2024$9,361-0.2%
2023$9,376-1.7%
2022$9,542+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft5,229DeedBook 5898, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 2002