Skip to content

25 Gouverneur StNewark, NJ 07104

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block443
Lot1.21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,400
9%
Improvement Value:$99,500
91%
Total Assessment$108,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,141+2.0%
2024$4,060-0.2%
2023$4,066-1.7%
2022$4,138+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 6121, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5151, Page 786