Skip to content

239- Mt Pleasant Ave

Newark, NJ 07104

Built 1992

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
May 26, 2011

Property Information

Block443
Lot1.37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,400
21%
Improvement Value:$35,600
79%
Total Assessment$45,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,711+2.0%
2024$1,678-0.2%
2023$1,680-1.7%
2022$1,710-73.6%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 12314, Page 849

Property Sale

Sale
$1,360,000
DeedBook 5275, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1992