Skip to content

312-314 Mt Pleasant AveNewark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 29, 2003

Property Information

Block447
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$268,800
64%
Improvement Value:$150,000
36%
Total Assessment$418,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,927+2.0%
2024$15,613-0.2%
2023$15,638-1.7%
2022$15,914+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 5972, Page 868

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5562, Page 886