Skip to content

309 Mayor Gibson

Newark, NJ 07104

Church/Charitable

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Jun 22, 2010

Property Information

Block449
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage817
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
93%
Improvement Value:$3,400
7%
Total Assessment$52,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$1,504-22.2%
1999$1,933+4.4%
1998$1,851+5.7%
1997$1,750+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

To:

Sq Ft817DeedBook 12259, Page 5100