Skip to content

319- Mayor Gibson

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 19, 2003

Property Information

Block449
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
94%
Improvement Value:$2,500
6%
Total Assessment$40,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,533+2.0%
2024$1,502-0.2%
2023$1,505-1.7%
2022$1,531+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

DeedBook 5975, Page 299