Skip to content

25-27 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block449
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
23%
Improvement Value:$352,100
77%
Total Assessment$454,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,292+2.0%
2024$16,951+93.4%
2023$8,764-10.6%
2022$9,804+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$890,000

To:

DeedBook 20210, Page 96906

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6397, Page 656

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4551, Page 21