Skip to content

29-31 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block449
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,700
34%
Improvement Value:$267,200
66%
Total Assessment$404,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,398+2.0%
2024$15,095-0.2%
2023$15,119-12.0%
2022$17,180+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500

To:

DeedBook 20210, Page 1906

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 12556, Page 7373Recorded5/28/2015

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 6367, Page 172

Property Sale

SaleMulti
$1,000
DeedBook 5893, Page 390

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 4986, Page 447