Skip to content

69 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$546,500
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block449
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
18%
Improvement Value:$279,000
82%
Total Assessment$338,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,869+2.0%
2024$12,616-0.2%
2023$12,636-14.2%
2022$14,729+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$546,500

To:

DeedBook 20200, Page 28610

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5692, Page 349

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4689, Page 330