Skip to content

9-11 Clark St

Newark, NJ 07104

Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$4,575,000
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block449
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings16
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,400
5%
Improvement Value:$2,559,600
95%
Total Assessment$2,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$102,681+2.0%
2024$100,656+1820.0%
2023$5,243+39.6%
2022$3,754+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$4,575,000
DeedBook 20250, Page 74282Recorded12/1/2025

Property Sale

Sale
$380,000

To:

DeedBook 20200, Page 93691

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 20190, Page 79542Recorded8/23/2019

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 40320Recorded5/11/2016

Property Sale

Sale
$2,680
DeedBook 5702, Page 942

Property Sale

Sale
$9,737